Výlety do okolí

Samotné okolí areálu nabízí množství příjemných procházek. V letním období lze také využít značené cyklistické i turistické stezky nebo jen tak využít čas procházkami lesem, sbíráním borůvek, malin, hub apod.

V zimě je možno využít lyžařského vleku ve Zlatých Horách Skiareál Příčná, Skiareál U Pekina nebo nabídky řady dalších lyžařských středisek v okolí. Pro běžkaře jsou zde upravované kilometry běžkařských tratí.

Rozhledna na Biskupské kupě (3,5 km)

kamenná 18 m vysoká rozhledna, nejstarší v Jeseníkách, postavená v roce 1898. Nádherný výhled do širého okolí (Beskydy, Krkonoše, Praděd, Polsko,...)

Zřícenina hradu Leuchtenštejn (2 km)

zřícenina drobného strážního hrádku, která se nachází mezi rozhlednou na Biskupské kupě a střediskem Maya. Hrad byl pravděpodobně postaven v druhé polovině 13. století a sloužil jako signalizace před blížícím se nebezpečím, k ochraně zemské hranice, stezky a zlatých dolů.

Kostelík sv. Rocha (2 km)

kostelík naleznete v popředí Biskupské kupy a stojí na vrchu v současnosti zvaném Rochus, který se vypíná nad Zlaté Hory.

Městské muzeum Zlaté Hory (2,5 km)

expozice o historii hornictví, města a čarodějnických procesech v 17. století.

Zlatorudné mlýny a Údolí ztracených štol (4 km)

středověký hornický skanzen s funkčními exponáty, které připomínají dobu největšího rozkvětu těžby zlata v oblasti Zlatohorské vrchoviny. Naučná stezka vás přivede i k místu, kde 'voda teče do kopce'....

Zřícenina hradu Edelštejn (8 km)

jeden z nejmohutnějších středověkých hradů Slezska jehož zřícenina leží na severní straně Příčné hory.

Poutní kostel Panny Marie Pomocné (7 km)

kostel se nachází na východním svahu Příčné hory, poznamenané staletou hornickou činností

Speleoterapie (7 km)

možnost prohlídky bývalého zlatorudného dolu zrekonstruovaného pro léčebné účely respiračních nemocí v podzemí Příčné hory u Zlatých Hor (v blízkosti poutního kostela)

Mechová jezírka na Rejvízu (10 km)

jedná se o ojedinělý úkaz a největší vrchovištní moravské rašeliniště. Nejznámější součást rezervace Velké mechové jezírko je staré více než 7000 let a vede zde naučná stezka.

Ostatní tipy na výlety:

  • zřícenina hradu Kobrštejn
  • rozhledna Zlatý chlum
  • Priessnitzovy lázně Jeseník
  • Jeskyně na Pomezí
  • Jeskyně na Špičáku
  • Zámek Jánský vrch v Javorníku
  • Velké Losiny - zámek,Muzeum ruční výroby papíru
  • Výlety do Polska – jezera v Nyse a Otmuchově (20 km)